WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

Nepaprasta laboratorija

WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

Nepaprasta laboratorija, kurioje dėmės virto menu

Rita Bočiulytė, "Klaipėda", "Menas"/ 2008.09.05

Trokštantiems pokyčių ir alkstantiems kūrybos "Kultūrpolis" steigia akademiją

 

Paskelbęs "Meno iškarpymo" akciją tokio miestelėnų antplūdžio "Kultūrpolis" net nesitikėjo. Į meno laboratoriją tris dienas klaipėdiečiai nešė dėmėtus drabužius. Vieni juos altruistiškai paaukojo meno vardan, tikėdamiesi savo dėmes išvysti parodoje, kuri bus atidaryta rugsėjo 12-ąją. Kiti meno "laborančių" prašė dėmes paslėpti ir prikelti jų mėgstamus aprėdus naujam gyvenimui. Penkios kaunietės menininkės, sumaniusios unikalų socialinio meno eksperimentą, stengėsi pagelbėti net tiems, kurie į jas kreipėsi lyg į drabužių valyklą ar siuvyklą, trokšdami rūbus susigrąžinti ir vėl dėvėti.

 

Popmeno akcija

 

Vienaip ar kitaip akcijos tikslas – padėti klaipėdiečiams atsikratyti dėmių, paverčiant jas meno kūriniais. Projekte galėjo dalyvauti bet kas, atnešęs dėmėtą ar skylėtą drabužį. Kiekvienas, tomis dienomis užsukęs į Meno kiemo dirbtuves, galėjo šešias valandas stebėti, kaip menininkės naudoja autorinės dailės technikas, eksperimentuoja ir improvizuoja plačiu medžiagų ir priemonių arsenalu.

 

Projekto "Meno iškarpymas" kuratoriai kaunietė dailininkė Bronė Neverdauskienė ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro "Kultūrpolis" direktorius menotyrininkas Ignas Kazakevičius vos spėjo priiminėti smalsuolius, pasakoti ir rodyti jiems, kaip vyksta dėmių reinkarnacija. Klaipėdiečių suneštų aprėdų dėmės visų akivaizdoje virto naujais meno kūriniais. Juk projekto tikslas – pasitelkus šiuolaikinę tekstilę, populiarinti meno suvokimo kultūrą. "Popmenas – tai visuomenės kultūros vartojimo forma ir stilius", – aiškino projekto rengėjai.

 

Kūrė naują kokybę

 

Dailininkės B.Neverdauskienė, Laura Keblytė, Gabija (Bitė) Trutnevytė, Ligita Marcinkevičiūtė ir Audronė Andrulevičienė meno akcijos metu entuziastingai kūrė parodinę žiūrovų dėmių kolekciją.

 

Primenančioje mokslinę laboratoriją erdvėje baltais chalatėliais apsirėdžiusios menininkės dėmes apdorojo mechaniškai, chemiškai, dvasiškai ir meniškai.

 

L.Keblytė bendravo su dėmių savininkais ir stengėsi meno kalba perpasakoti buitinius konfliktus. "Čia galima atsipalaiduoti, o gyvenime kiekviena dėmė kainuoja labai brangiai", – šypsojosi ji, dėmes slėpdama popieriais narcizais.

 

B.Neverdauskienė dėmes konservavo ir marinavo, prieš tai apdorodama jas tekstiliniais dažais ir rūgštimis. A.Andrulevičienė dėmes kremavo – degino ir kaip inkliuzus įkalino stikle.

 

L.Marcinkevičiūtė kolegos keramiko Isroildžono Baroti’o džinsų skyles "susegė" mechaniniu presu, – ir norėdamas tokių neužsimausi. Bet kuo ne šiuolaikinio meno eksponatas – vien idėja ko verta!

 

G.Trutnevytė kavos dėmę ant gėlėtos suknelės ėmėsi paslėpti jai įprastomis tapybos priemonėmis. Tapytojai dėmė asocijuojasi su kanalizacijos dangčiu, gėda, kurią užmaskavo meno kūriniu.

 

Trys tekstilininkės, stiklo menininkė ir tapytoja ne tik kūrybiškai iškirpo ir paslėpė dėmes. Iš jų nekokybės jos kūrė naują kokybę – meninę. Joms talkinęs menotyrininkas kiekvienai dėmei sugalvojo po konceptą.

 

"Spottingas" ir "markingas"

 

Pasak jų, menas yra tai, ką galima iškirpti iš apčiuopiamos realybės ir paleisti gyventi savarankiškai.

 

I.Kazakevičiaus teigimu, iškirpti galima ką tik nori, – baltą lapą iš informacijos srauto, ritualą ar įtakas, savo atvaizdą ir inicialus. "Galima iškirpti ir nerimą, baimę, jautrumą, pabandyti iškarpyti koncepciją ir savo poziciją", – tvirtino menotyrininkas. Anot jo, meno iškarpymas – naujas socialinės komunikacijos būdas. Čia tiesiogiai bendrauja meno kūrėjas ir vartotojas – suvokėjas.

 

"Meno iškarpymo" projekte buvo panaudotos dvi išraiškos formos: "spottingas" ir "markingas". Tai aplinkos žymėjimo formos, kuriomis jos fragmentams suteikiama nauja meninė forma ar reikšmė.

 

"Spottingas" (angl. spot – dėmė) vyksta tuomet, kai savo aplinkoje pastebite dėmę, nedelsdamas ją "išimate" iš konteksto ir meniškai "apdorojate". Visos technikos visose meno sferose yra leistinos. "Spottingas" yra pastebėjimas ir improvizacija", – aiškino I.Kazakevičius.

 

Baigiantis "Meno iškarpymo" trijų dienų maratonui jis Meno kieme surengė meno akciją, kurios metu pristatė naują socialinio meno formą, vadinamą "markingu".

 

I.Kazakevičiaus teigimu, "markingas" (angl. to mark – pažymėti, žymė) vyksta tada, kai visuomeninėje aplinkoje pastebime materialios aplinkos fizinį pokytį, atsiradusį ne dėl nuolatinės, bet ne atsitiktinai tam tikrose vietose vykdomos žmonių veiklos ir atmosferos poveikio. "Pažymite jį savo parašu ir paaiškinimu, kurie suteiks jam meninio kūrinio statusą – ragino menotyrininkas. – "Markingas" yra pastebėjimas ir užfiksavimas." Būtent tokia jo meno akcijos esmė.

 

I.Kazakevičius Meno kieme patiesė staltiesę ir leido visiems ant jos paišyti ir rašyti. "Štai ir kūrinys, – jis iškėlė primargintą staltiesę ir parodė publikai. – Sukurti gali bet kas, o pastebėjau tai aš!" Anot šmaikštuolio menotyrininko, žmonės turi tiek daug fantazijos, kad jam medžiagos užteks iki gyvenimo pabaigos.

 

Steigia meno akademiją

 

Po savaitės "Meno iškarpymo" projektas finišuos jo katalogo pristatymu ir parodos atidarymu.

 

Tai dar ne viskas. "Šį rudenį steigiame meno akademiją", – pranešė "Kultūrpolio" direktorius. Joje bus 12 pasirinktinų dalykų, aprėpsiančių daugelį meno sričių. Tie, kurie nuspręs lankyti užsiėmimus, turės iš ko rinktis. "Tikiu, kad ateis tie, kurie norėjo, bet netapo menininkais. Pamanėme, kodėl gi jie negalėtų realizuoti savęs kūryboje, savo fantazijas pratęsti namuose", – kalbėjo I.Kazakevičius, džiaugdamasis, kad šią idėją pasufleravo "vorkšopai" ir viešos meno akcijos, vykstančios uostamiesčio Meno kieme.

"Nebespėjame priimti visų norinčiųjų dalyvauti kūrybiniuose užsiėmimuose su dailininkais. Ir nemokami, ir mokami labai populiarūs", – pasakojo I.Kazakevičius.

Meno kiemas tapo menininkų ir kūrybinės raiškos alkstančių miestelėnų traukos tašku. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, anot miesto Kultūros skyriaus vedėjos Godos Giedraitytės, atlieka savo misiją. Visi Klaipėdoje žino, kad jame vyksta įdomūs, atraktyvūs, unikalūs dalykai, suartinantys skirtingas kultūras, visuomenės sluoksnius, kūrėją, meną ir vartotoją.

 

http://klaipeda.diena.lt/dienrastis/priedai/menas/nepaprasta-laboratorija-kurioje-demes-virto-menu-120826