WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

Klaipėdoje stebėjo pusšimtis žiūrovų

WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

Viešas tapybos sesijas ant grindinio Klaipėdoje stebėjo pusšimtis žiūrovų

Gediminas Pilaitis, "Lietuvos rytas", "Skonis"/ 2008.08.10

Neįprastai meno sesijai tinkamą aplinką padėjo sukurti dvi iš Osakos atvykusios japonės dvynės ir lietuviški gandrai.

G.Pilaitis

 

Klaipėdos kultūrų komunikacijos centras (KKKC), tęsdamas viešų tapybos sesijų projektą, vėl nustebino meno gerbėjus neįprastu reginiu - Meno kiemelyje dailininkams pozavo dvi kinomo apsirengusios pozuotojos iš Japonijos.

 

Lyg iš senovinių graviūrų nužengusios gražuolės seserys šios sesijos metu įdėmiai žvelgė į kitus atkurto japoniško siužeto modelius - ant akmenų grindinio gyvai kleketuojančius penkis lietuviškus gandrus.

 

Praėjusį penktadienį profesionalūs dailininkai Žygimantas Augustinas Mindaugas Bumblys ir Virgilijus Burba senamiesčio kiemelyje žiūrovų akivaizdoje liejo akvareles, interpretuodami XVIII amžiaus japonų graviūros meistro Isodos Koryūsai paveikslą „Fazanas vakaro lietuje“.

 

Neįprastai meno sesijai tinkamą aplinką padėjo sukurti dvi iš Osakos atvykusios japonės dvynės. Tradiciškai sušukuotos, kimono aprėdytos seserys žiūrovams priminė tas elegantiškas moteris, kurių grožį savo kūriniuose subtiliai perteikdavo senieji japonų graviūros meistrai. 

 

Prisiminę Japonijos vaizduojamosios dailės kūriniuose dažnai sutinkamas pilkąsias gerves akcijos rengėjai buvo užsimoję ir jas atsigabenti į atvirų Meno dirbtuvių kiemelį. Tiesa, vėliau šios minties atsisakyta - mat Lietuvoje nykstančios gervės įrašytos į Raudonąją knygą.

 

Ant pakylos tarp minkštų pagalvėlių įsitaisiusios japonės pozuotojos mįslingai žvelgė į lietuviškus gandrus. Ištrūkę iš aptvaro dar nemokantys skraidyti paukščiai iš pradžių blaškėsi, o vėliau nurimę vaikštinėjo po grindinį, džiugindami jaunuosius dailės gerbėjus. „Gandrus mums paskolino vienas savo namo sode privatų zoologijos sodą įkūręs klaipėdietis. Jis globoja žmonių atneštus iš lizdų iškritusius laukinius paukščius“, - pasakojo akcijos sumanytojas Klaipėdos kultūrų komunikacijos centro vadovas Ignas Kazakevičius.

 

Pirmą kartą neįprastoje aplinkoje kūrę grafikai V.Burba ir M.Bumblys prisipažino, jog liejant akvareles buvo sunkiausia užfiksuoti judančius objektus - nuolat kleketuojančius, sparnus kilnojančius gandrus.

 

Ž.Augustėnas tokiose meno akcijose jau dalyvavo. Labiau patyręs vilnietis mikliai darbavosi teptuku palinkęs prie grindinio. Tarsi stutulos sustingusios pozuotojos tik mirksėjo akimis. Per kelias valandas trūkusį seansą dailininkai nuliejo ne vieną akvarelę.

 

Japonijos menas neįsivaizduojamas be subtiliaus moters paveikslo. - IX-XVIII amžiais paplitusiose vyšnios medžio graviūrose elegantiškos gražuolės buvo vaizduojamos gamtos fone mįslingai stebinčios paukščius, augalus, besikalbančios, grojančios muzikos instrumentais.

 

Sesijai pasirinktas garsus I.Koryūsai raižinys, kuriame geiša ir jos tarnaitė lietingą vakarą įdėmiai stebi paukštį. Šis menininkas savo kūriniuose mėgdavo vaizduoti fazanus, ilgauodeges papūgas, geišas, kurias japonai tais laikais ir dabar tapatina su meno kūryba.

Žymiausi Japonijos dailininkai Suzuki Haronubu, Kitagava Utamoru, Torii Kiyonaga, įkvėpti vylingo moterų grožio, savo raižiniuose plastiškomis linijomis filosofiškai apibendrindavo to meto buities siužetus.

 

Prie atviros meno akcijos mielai prisidėjusi Kaune jau metus veikiančio Japonijos kultūros centro „Tsuru“ vadovė kaunietė Augustė Juraškaitė mano, jog tokie renginiai atveria vartus į daugeliui lietuvių vis dar menkai pažįstamą Tekančios Saulės šalies kultūrą.

 

A.Juraškaitė su pagalbininkėmis pozuotojas sušukavo pagal japonų tradicijas. Jos buvo aprengtos kimono iš kaunietės kolekcijos. Tris valandas trūkusi pasirengimo sesijai procedūra irgi buvo atvira - žiūrovai galėjo stebėti, kaip dvynės puošiamos ir grimuojamos.

 

Viešos tapybos sesiją po atviru dangumi stebėjo pusšimtis kiemelyje ant kėdžių susėdusių žiūrovų. Per pertraukas menininkai, trumpam atitrūkę nuo spalvinamų lakštų, rasdavo laiko pabendrauti su žiūrovais. Žmonės klausdavo, kaip jie dirba, kokias mintis stengiasi perteikti. „Norime įrodyti, jog ne tik muzikos koncertai, teatrų pastatymai, bet ir vaizduojamosios dailės seansai gali būti tokie pat vieši ir atviri. Per sesijas Meno kiemelyje žiūrovai savo akimis pamato, kaip gimsta dailės kūriniai“, - projekto prasmę aiškino I.Kazakevičius.

 

KKKC vadovas neatmeta, jog žiūrovams už galimybę pamatyti viešoje erdvėje dirbančius iškiloius tapytojus, keramikus, grafikus, pabendrauti su jais ateityje irgi reikės mokėti: „Žmonėms teks pirkti bilietus kaip tai jie daro norėdami patekti į populiarių dainininkų koncertus“.

 

Prieš metus KKKC pirmąkart pakvietė menininkus į senamiečio kiemelį viešai tapyti žinomų siužetų, savaip juos interpretuoti. Scenas įkūnija gyvi modeliai - muzikantai, šokėjai, aktoriai, madų agentūrų atstovai.

 

Menininkams jau pozavo Antikos dievą Dionizą su vyno taure rankoje vaidinęs Klaipėdos dramos teatro aktorius su drauge bakchante - madų dizainere. Biblinius personažus vaidino uostamiesčio mokyklų studentai.

 

Akcijų dalyviai paprastai nežino, kokie siužetai laukia. Pasitaiko ir šiurpiu natūralizmu dvelkiančių scenų. Kartą reikėjo nutapyti raudono audeklo fone ant kablio kabojusią krauju pasruvusią jaučio skerdeną.

 

Atvirose sesijose dalyvavę žinomi menininkai Svajūnas Armonas, Aleksas Andriuškevičius, Ernestas Zacharevičius, Rytis Martinionis, Virgis Viningas, Gintaras Janonis, Violeta Juodzevičienė, Romas Klimavičius, Edvardas Malinauskas, regis, liko patenkinti tuo, ką sukūrė.

 

Ne tik viešai nutapytų paveikslų kolekciją, bet kūrybos procesą, žiūrovų nuotaikas atspindinčias nuotraukas bei kino filmus projekto sumanytojai vėliau ketina eksponuoti ir kitose Lietuvos meno galerijose.