WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

Meno kiemo vartai jau atverti

WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

Meno kiemo vartai jau atverti

Jurga Petronytė, „Vakarų ekspresas“, „Kultūros uostas“/ 2007.06.01

Rytoj 16 val. Klaipėdos senamiestyje, Kultūrų komunikacijų centro kieme (Daržų g. 10 / Bažnyčių g. 4), duris atvers naujas meno dirbtuvių kompleksas.

 

Neoficialiai menininkų kiemeliu vadinamą senamiesčio erdvę tarp fachverkinių pastatų, ko gero, labiausiai išgarsino čia veikiančio baro "Senamiestis" firminis užkandis - sūrio piršteliai.

 

Klaipėdiečiai ir miesto svečiai su didžiuliu malonumu ragaudavo juos, užgerdami alumi, jaukioje lauko terasoje po stogine. Vasarą kiemelyje dažnai vykstantys roko, džiazo, simfoninės muzikos koncertai, kiti ne masinei auditorijai skirti renginiai, čia sukūrė meniškos atmosferos oazę.

 

Praeitais metais terasa po stogine buvo panaikinta, prasidėjo statybos. Kas kiemelyje bus dabar, pasakoja tarptautinio Lietuvos ir Latvijos projekto "Tradiciniai amatai ir menai skatinant verslumą ir turizmą Baltijos jūros Kuršių pakrantėje" kuratoriai Raimonda Laužikienė ir Ignas Kazakevičius.

 

Rytoj skelbiamas oficialus Meno kiemo atidarymas. Kas čia vyks?

 

Pirmiausia reikia pasakyti, jog alus ir sūrio piršteliai niekur nedingo. Dabar kiemelyje stovi stalai su skėčiais nuo lietaus. O prie baro meniu mes pridedame porciją kūrybiškų pramogų.

 

Buvusio lauko terasos vietoje rytoj atidaromos keturios atviros meno dirbtuvės, kuriose bus galima susipažinti su kūrybos procesu, su menininkais ir technikomis, originaliais kūriniais ir patiems pabandyti kurti bei mokytis.

 

Jau rytoj keramikos dirbtuvėse kiekvienas norintysis galės pabandyti nužiesti savo puodą ar puodelį ir pasižiūrėti, kaip liepsnose gimsta juodosios keramikos kūrinys.

 

Tekstilės dirbtuvėse bus audžiama rekordinio ilgio juosta. Kiekvienas galės įausti į ją po keletą siūlų ir pasiūlyti audėjoms savo raštus.

 

Fotografijos dirbtuvėse fotomenininkas Gintautas Trimakas kurs smalsiausiųjų lankytojų portretus su neįprastos konstrukcijos fotokamera (gaminama iš kavos dėžutės, kibiro ar vamzdžio) "Camera obscura", kitaip dar vadinama "Pinhole", technika.

 

Medžio ir rago drožėjas Virginijus Norkus pradės visą vasarą truksiantį "priešistorinio" luoto skobimą. Meno kiemo svečiai taip pat galės išbandyti savo jėgas su kirviu prieš storą ąžuolo rąstą.

 

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro galerijoje bus atidaryta šiuolaikinės tekstilės objektų paroda. Autorės Bronė Neverdauskienė, Domantė Šarakauskaitė ir Laura Keblytė sako, jog iš tekstilės įmanoma sukurti beveik viską - netgi... šukuosenas, kurias galima kirpti, dažyti, velti joms "dredus".

 

Tai Meno kiemo atidarymo programa. O kas numatoma per vasarą?

 

Dirbtuvės veiks kiekvieną ilgąjį, kurortinį savaitgalį, nuo ketvirtadienio iki sekmadienio. Du trys menininkai bus dirbtuvėse ir demonstruos savo darbą visiems lankytojams, taip pat vyks kūrybinės laboratorijos, kuriose meistrai dirbs su iš anksto į darbo grupes užsirašiusiais žmonėmis, ir meistriškumo pamokos, kuomet kūrybos paslaptimis dalinsis tik profesionalai. Vasarai pasibaigus Meno kieme duris turėtų atverti meno rezidencija, kurioje gyvens ir kurs menininkai iš užsienio.

 

Numatome, jog iki šių metų pabaigos dirbtuvėse pabuvos apie 30 įvairių meno sričių kūrėjų - audėjų, medžio drožėjų, tapytojų, grafikų, fotografų, skulptorių, keramikų... iš visos Lietuvos.

 

Gal išvysime ir ką nors egzotiško?

 

Per Jūros šventę Meno kieme bus galima iš arti stebėti stiklo putėją. Ketina atvykti ir labai įdomus dailininkas iš Čilės. Jis tapo, kuria skulptūras su autentiškais savo tautos liaudies meno motyvais, nors tai profesionalus dailininkas.

 

Meno kieme menininkai nebus skirstomi į profesionalus ir liaudies menininkus. Mes čia kviečiame kūrėjus, kurie tradicinėmis technikomis sugeba sukurti autentišką ir įdomų, originalų darbą ir su kuriuo galima normaliai bendrauti.

 

Su menininkais įmanoma normaliai bendrauti?

 

Nelabai. Meno pasaulyje veikia visai kitokie dėsniai nei mes įpratę. Čia viskas vyksta labai lėtai. Menininkai gali sau leisti nesilaikyti žodžio, nepadaryti to, ką pažada. Tiesą sakant, mes dabar prie jų taikomės, bet ateis laikas, kai jie turės pakeisti tokią elgseną, kad išgyventų.

 

Sutikite, kad amatas yra verslas. Ir jam galioja tokie patys verslo dėsniai. Vienas jų - versle būtinas atsinaujinimas. Menininkai labai inertiški. Jie bijo bet kokių naujovių, laikosi įsikibę tradicijų, nors nė patys nežino, kokios jos turi būti.

 

Tiek lankytojams, tiek patiems menininkams norime atskleisti meno ir amato įvairovę, parodyti, kad keramika - tai ne vien puodai, tekstilė - ne tik audinys, veltinis - ne tik velti karoliukai ir pan.

 

Ar čia bus galima ir įsigyti ką tik sukurtus kūrinius?

 

Prekyvietės, parduotuvės čia nebus. Nėra nei tikslo, nei galimybių užsiversti prekėmis. Taikysime parodos-pardavimo modelį.

 

Kuo šios dirbtuvės ypatingos menininkams?

 

Šios dirbtuvės - universalios. Jose yra šiuo metu moderniausia ir geriausia Lietuvoje grafikos įranga. Tai yra galingas presas, kuriuo galima atspausti didžiausią Lietuvoje vientisą (1x1,8 m dydžio) atspaudą.

 

Yra dvi modernios keramikos degimo krosnys. Vienoje iš jų galima degti labai didelio tūrio objektus.

 

Taip pat turime pagal autentišką pavyzdį naujai pagamintas audimo stakles. Su jomis audėjos visą vasarą demonstruos autentišką Klaipėdos krašto audinių gamybą.

 

Ar kiemelyje vyks koncertai, kitokie renginiai?

 

Bus. Ketvirtadieniais numatome čia rengti kino vakarus, penktadieniais, šeštadieniais įvairius koncertus, su Klaipėdos lėlių teatru, kuris įsikurs buvusiame Etnokultūros centro pastate, sutarėme, kad šis sekmadieniais čia demonstruotų spektaklius visai šeimai. Tikimės kūrybingo bendravimo ir su pačiu Etnokultūros centru, kuris įsikels į rekonstruotą pastatą kiemo gale (buvusį namą vaiduoklį), ir su šalia esančiomis kūrybinėmis sąjungomis.

 

Beje, kiemelyje atsiras skulptūrų, tam tikrų konkrečiai šios vietos simbolių, kurie turėtų būti įdomūs žmonėms.