WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

„Meno kiemas“ – Tavo kiemas

WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

„Meno kiemas“ – Tavo kiemas

Ignas Kazakevičius, "Nemunas"/ 2007.08.06

Tarp bažnyčių ir daržų

 

„Meno kiemo“ dirbtuvėse nuo 2007 m. liepos 29 d.

iki rugpjūčio 4 d. trylika menininkų iš Latvijos, Rusijos,

Vokietijos ir Lietuvos improvizavo projekto „Esamasis

laikas“ tema. Tai pasiruošimas grafikos bienalei

„Now Art Now Future“. Kiekvieną dieną menininkai

imdavo kolegos grafikos klišę arba atspaustą

linoraižinį ir improvizuodavo, papildydami kūrinį.

KKKC archyvo nuotrauka

 

Laba diena. Gimiau Kaune. Beveik visą suvartotą gyvenimą jame ir praleidau. Šiandien dirbu Klaipėdoje ir Klaipėdai. Žiūriu pro langą. Rašau tekstą, kurį pasižadėjau „Nemunui“. Tekstas apie naujos kultūros zonos radimąsi. Apie tai, kuo gyvena Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC), jo komanda ir aš. Apie šį centrą, veiklas, akcijas ir perspektyvas. Apie aperityvą, nenumaldomą veiklos troškulį ir pagirias, užplūstančias vyksmui pasibaigus. Nujaučiu, apie ką galėtų, turėtų ir panašiai būti šis tekstas. O vis dėlto ką reikėtų išskirti, akcentuoti... Klausiu savęs tikrai ne dėl ypatingo kruopštumo. Ne dėl jo. Veikiau dėl skirtingų požiūrių, kuriais galėčiau įvertinti naujos kultūrinės erdvės atsiradimą Klaipėdoje. Tai yra kada tenka vilktis skirtingą drabužį ir dalyvauti skirtinguose vaidmenyse: direktoriaus, žiūrovo, darbininko, netgi menininko.

 

Žvilgsniai į KKKC kaip idėją, viziją galimi tik du. Žmogaus, žiūrinčio pro centro langą į kiemą. Šiandiena tai – direktoriaus langas. Ir aš esu tasai stebėtojas. Todėl požiūris gali būti subjektyvus. Jis greičiausiai bus subjektyvus. Velniai rautų, jis privalo būti subjektyvus. Nes žiūriu pro langą į trejų metų išklotinę. Kitą požiūrį išreikštų žmogus, žiūrintis į pastatą. Dažniausiai santykinis turistas. Fachverkai jiems patinka. Kamerinė architektūra ir uždaro kiemuko erdvė. Jos jaukumas. O vokiečiams nostalgija svarbi. Ypač. Na, ir šiaip ką veikti Klaipėdoje daugiau nei dvi valandas? Kruizinių laivų turistams? Po Talino, Helsinkio, Stokholmo ir kitų uostų sostinių. Ypač. Belieka žiūrėti į beveik vienintelius gražius fachverkus. Ar ne?

 

Taigi du žvilgsniai. Jeigu žvelgtume į perspektyvą. Iš mano taško žiūrint, aukščiau – tik dangus. Tai yra. poezija. Apačioje – tik proza. Nekalbant apie Dievą. Trečiojo aukšto aspektas ir bet kuris kitas atrodo gana tragikomiški. IŠ TEN. Ypač. Kai centro geografija apibrėžiama daržų ir bažnyčių gatvių sankirtomis. Tai apie geografinį kontekstą tiek.

 

Kultūra gyvai

 

Akcija iš ciklo „Istorinio siužeto interpretacija“ (2007 m.,

rugpjūtis). Dailininkai Edvardas Malinauskas ir Romas

Klimavičius tapo siužetą „Bakchas ir bakchantės“.

KKKC archyvo nuotrauka

 

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras. Buvę menininkų namai. Kadaise jie atliko menininkų vienijimo funkcijas. Vyko renginiai, kūrybiniai vakarai ir kt. Bet juk jie vyko visur. Ir jų vis daugėjo. Ir atėjo laikas paklausti: kokie jie? Keičiasi ir žmonės, ir aplinka keičiasi. Atsiranda kitokios erdvės, kitokios kultūros vartojimo zonos poreikis. Terpės – kuri ir generuotų, ir skleistų žinią. Ir gebėtų perteikti daugiau nei žinią. Daugiau nei pristatymo akimirką pamatytą reginį ir sugaudytą informaciją. Kultūrinė žinia turėtų būti perduodama staigiai, jaukiai, šokiruojančiai, su intriga ir azartu. Su tikėjimu ir viltimi. Ir šaunūs atidarymai yra tik įžanga į meno pasaulį, tau siūlantį tapti partneriu.

 

Tad nenuostabu, jog visi centro bendradarbiai yra kūrybiniai partneriai, stengiasi paversti jį universalia vieta kurti, būti, bendrauti, atrasti... Populiariname laisvę kurti visiems, remiame kūrybingas asmenybes... Nes šiame kūrybinių verslų lopšyje įmanomi tik du sprendimai. Arba copy paste, arba kūrybiški. Todėl centras esti nuolatinėje dinamikoje. Bręsta, kunkuliuoja, nerimsta. Tai įstaiga, eksperimentuojanti su kultūra. Ir suvokianti ją kaip reiškinį. Kartais mąstau, kad pati įstaiga yra reiškinys. Gyvas, pulsuojantis organizmas.

Naujas kultūros uostas

 

Visuomenė kartais nežino, ko gali norėti. Norime parodyti, kaip įžvelgti kūrybiškumą mums įprastoje aplinkoje. Kūrybai svarbiausia – procesas. Procesui – jo demonstravimas. O tuomet atsiranda galimybė kurti kiekvienam iš jūsų. Ne visada juk svarbiausia – rezultatas. Menas gali būti socialiai naudingas. Todėl KKKC sukūrė „Meno kiemą“ – su pirmomis Vakarų Lietuvos regione universaliomis, atviromis kūrybinėmis dirbtuvėmis. Jos skirtos įvairių sričių menininkams. Kūrybinį centro kompleksą sudaro keturios meno dirbtuvės, dvi galerijos, konferencijų salė ir meno rezidentūra. Parodos, meno akcijos, performansai, hepeningai, atvirų durų dienos... Tarptautiniai meno projektai. Centre ir užsienyje. Fotografijai skirta „Erozija“. Grafikai – „Now Art Now Future“. Kartą per metus – tautos, kuri tampa išrinktąja, „kultūros dienos“. Konferencija „Neužšąlanti kultūra“. ES kultūros projektai. Nuolatinė kontaktų paieška, uostamiesčio kultūros informacijos reklama. Vasarą – kinas po atviru dangumi ir dainuojamoji poezija. Andmanymore. Su daugeliu naujų idėjų, kurios ir toliau sėkmingai keistų aplinką.

 

Daugumas centro projektų vykdomi bendradarbiaujant su kitomis kultūrinėmis įstaigomis. Keičiamės autoriais, realizacijos galimybėmis. Patirtimi, įgūdžiais. Nuotaikomis, šypsenomis ir rankų paspaudimais.

 

O dabar atvirai. „Meno kiemas“ – tai nauja kultūros ir kūrybingo laisvalaikio praleidimo vieta Klaipėdos senamiestyje, kur susitinka šiuolaikinis menas, etnokultūros paveldas ir verslas, o žiūrovas tampa ne tik bendraautoriumi, bet ir kūrėju.