WARNING Illegal string offset 'name'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 65

WARNING Illegal string offset 'template'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 66

WARNING Illegal string offset 'associated_group'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 67

WARNING Illegal string offset 'associated_module'
in /home/kkkc2/domains/menokiemas.lt/public_html/archyvas/ip_cms/frontend/zone.php on line 68

Agota Zdanavičiūtė "Kasdienybės metamorfozės"
home sitemap
EdukacijaParodosWorkshop'aiMeno akcijosFestivaliaiSeminaraiRezidentaiVideo

Agotos Zdanavičiūtės fotografijų paroda "KASDIENYBĖS METAMORFOZĖS"/ 2013.01.28 - 02.28

Kasdienybės metamorfozės

Kasdienybės metamorfozės - tai ketverių metų kasdienybės stebėjimo fotografijų serija. Pro tą patį langą fiksuojamas nuolat matomas vaizdas, kuris pasirodo kas kartą nekasdieniškas.

Kas yra kasdienybė? Tai, kas nuolat kartojasi, o tas nuolatinis kartojimasis kelia nuobodulį. Kasdienybė yra rutina. Kiekvieną rytą atsikeliam, nusiprausiam, sėdam prie stalo, žvilgsnis pro langą, išeinam, grįžtam, sėdam prie stalo, žvilgsnis pro langą, einam miegoti. Kitą rytą atsikeliam, nusiprausiam, sėdam prie stalo, žvilgsnis pro langą... Bet vaizdas gal jau ne toks pat?..

 

Šis stebėjimų objektas pasirinktas labai atsitiktinai: vieną permainingą dieną nuolat dirstelėdavau pro tą patį virtuvės langą, o už jo - tai lyja, tai saulėta. Kontrastingos gamtos išdaigos privertė mane užfiksuoti šį Vilniaus senamiesčio vaizdą. Vietą, kurioje gyvenu nuo šešerių metų ir kuri yra mano namai. Kiekvieną dieną matomas vaizdas būdavo net nepastebimas, kol galiausiai pradėjau stebėti jį, stebėti kasdienybę.

 

Ketverius metus trukęs vaizdo fiksavimas virto ne tik kasdienybės kitimų stebėjimu, bet ir metų laikų kaitos, bei gamtos vešėjimo įamžinimu. Tarytum gamtininkė po kelerių metų pastebėjau į mano fiksuojamą lauką nedrąsiai lendančią medžio šakelę, kuri vis stiebėsi ir stiebėsi. Galiausiai, vasaros metu, ta pro langą matomoji šakelė taip apželdino visą vaizdą, kad nieko daugiau be jos ir nebeišeina pamatyti. Taigi kitimas vyksta visad ir visur - tą turėdama omenyje, kad ir gaila, tačiau neužsibūdama prie šio kasdienybės stebėjimų lauko, išsikėliau į kitus namus - tariu „sudie“ vaizdui pro langą, kaip ir vaikystės namams. Tenka pradėti ieškoti naujų kasdienybės niuansų kitose erdvėse ir toliau ją „kolekcionuoti“.

 

Sulig kiekviena diena patirdami rutinos nuobodulį išsklaidykime jį minimalių kitimų trupiniuose.

 

Agota, Lietuvos edukologijos universiteto, istorijos speacialybės studentė. Gimė ir užaugo Vilniuje, tapytojų šeimoje, kaip pati sako, nuo gimimo jai artimas ir pažįstamas aliejinių dažų kvapas bei vakariniai svečių klegesiai prieš miegą. Vaikystėje ir dabar savo meninės sielos šauksmą išreiškia dailėje, keramikoje ar fotomedijos srityje. Dešimtojo gimtadienio proga tėvų prašė fotoaparato, deja, teko šiek tiek nuliūsti, nes gavo lūpinę armonikėlę. Būdama šešiolikos atsitiktinai sužinojo apie tetčio spintoje laikomą zenitą. Pirmas bandymas, deja, nepavyko, juostelė apsišvietė. Visgi palaipsniui, dažniausiai fiksuodama draugų galvas, Agota įgudo, akis pasidarė jautresnė, o reikalavimai sau dar labiau padidėjo.

Agota drąsiai teigia, kad „Kasdienybės metamorfozės“ – pirmasis „vaikas“, kurį išleidžia į laisvę, tai jai  reiškia, kad  nutraukiamas stebimas ciklas ir pateikiamas žiūrovui.